• +90 224 453 01 02

    • +90 543 261 98 51

    • dr_ozgurdeniz@hotmail.com

image

Vajinismus

Vajinismus, kadının vajina kaslarındaki istemsiz kasılmalar nedeniyle şekilde cinsel ilişkinin gerçekleşemediği bir cinsel işlev bozukluğudur. Vajinismus için temel tanı kriteri vajinanın dış üçte birindeki kaslarda koitusu engelleyecek, yineleyici bir biçimde ve istem dışı spazmın olması olarak tanımlanır. Birçok olguda ağrı ya da ağrının olabileceğine ilişkin korku vajinismusun ortaya çıkması ve sürmesine neden olmaktadır.

 

Vajinismus toplumumuzda sıklıkla görülen, psikolojik nedenlere bağlı bir cinsel işlev bozukluğudur. Vajina çeperini saran perivajinal kaslarda, vajinaya penisin, parmağın, tamponun... girmesini engelleyecek şekilde, sürekli ve tekrarlayıcı olarak, istem dışı spazm gelişmesiyle cinsel ilişkinin olanaksız veya çok ağrılı bir hale gelmesi şeklinde tanımlanabilir. Yabancı ülkelerde yapılan çalışmalar vajinismusun çok yaygın olmadığını ortaya koymaktadır. Ülkemizde ise vajinismus diğer cinsel işlev bozukluklarına oranla daha sık görülmektedir. Vajinismus hasta daha önceden hiç cinsel ilişki kuramamışsa primer, normal cinsel ilişkiden bir süre sonra ortaya çıkmışsa sekonder olarak tanımlanır. Vajinismuslu vak’alar ya jinekolojik muayene olamazlar ya da çok zorlukla muayene olabilirler, bacaklarını açamazlar çoğu kez kendi cinsel organlarına bile dokunamazlar, cinsel ilişkiden korkarlar, kaçarlar. Birçoğu çocuk sahibi olmak ister ve bu nedenle üreme ile ilgili merkezlere başvururlar. Evlilikte önemli bir sorun oluşturan vajinismus cinsel tedaviyi zorunlu kılmaktadır. Vajinismusun ortaya çıkmasında pek çok faktör vardır. Vajinismusun temel nedenleri yanlış, yetersiz ve abartılı cinsel bilgiler, suçluluk, ayıp, günah duyguları, çocukluk ve genç kızlık dönemlerinde yaşanan psişik travmalar, tacizler, penis korkusu , gebe kalma korkuları olabilir.

Sorunuz mu var ?

Öğrenmek istediğiniz veya aklınıza takılan tüm soruları bizlere sorabilirsiniz. Müşteri memnuniyeti bizim en büyük önceliğimizdir.

SORU SOR