• +90 224 453 01 02

    • +90 543 261 98 51

    • dr_ozgurdeniz@hotmail.com

image

Obsesif Kompulsif Bozukluk

Anksiyete bozukluğu kapsamında değerlendirilen obsesif kompulsif bozukluk (OKB), kişiyi bir kısır döngüye hapseder niteliktedir. Tekrar tekrar akıla gelen ve sıkıntı yaratan düşünce, hayal, duygu, istekler ve/veya aynı şeyi sürekli tekrarlamaktan alı koyamama durumu vardır. Bunların yarattığı sıkıntıyı azaltmak içinde yapılan davranışlar ve düşünceler de hastalığın bir parçasıdır. Obsesif kompulsif bozukluk toplumda yaklaşık olarak %1-3 arasında görülmektedir.

Devamı
image

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu

DEHB tüm toplumlarda %5-%10 oranında görülen biyolojik bir bozukluktur. DEHB belirtilerinin çoğu başka psikiyatrik bozukluklarda da görülebilir. Bu nedenle ayırıcı tanıda dikkatli olunmalı ve belirtilerin hangi sorundan kaynaklandığı araştırılmalıdır. Belitiler normal gelişim döneminin özelliği olabileceği gibi başka bir hastalığında göstergesi olabilir.

Devamı
image

Vajinismus

Vajinismus, kadının vajina kaslarındaki istemsiz kasılmalar nedeniyle şekilde cinsel ilişkinin gerçekleşemediği bir cinsel işlev bozukluğudur. Vajinismus için temel tanı kriteri vajinanın dış üçte birindeki kaslarda koitusu engelleyecek, yineleyici bir biçimde ve istem dışı spazmın olması olarak tanımlanır. Birçok olguda ağrı ya da ağrının olabileceğine ilişkin korku vajinismusun ortaya çıkması ve sürmesine neden olmaktadır.

Devamı
image

Panik Atak

Panik bozukluk tekrarlayan ve beklenmedik şekilde ortaya çıkan panik atakları ile karakterize bir psikiyatrik hastalıktır. Bu ataklar arasındaki zamanda tekrar atak yaşayacağı ile ilgili kaygılar olur. Ataklara önlem için bir takım davranış değişiklikleri ( hastane çevresinden uzaklaşamamak, yanında sürekli su, ilaç taşımak, işe gidememek vs..) oluşabilir.

Devamı
image

Cinsel Terapi

Cinsel terapi, cinsel işlev bozukluklarının tedavisinde kullanılan, davranışçı-bilişsel psikoterapi tekniklerinin ön planda olduğu bir psikoterapi yöntemidir. İnsanda dört aşamalı cinsel yanıt döngüsünü tanımlayan William Masters ve Virginia Johnson, cinsel terapinin kurucuları olarak kabul edilmektedir.

Devamı