• +90 224 453 01 02

    • +90 543 261 98 51

    • dr_ozgurdeniz@hotmail.com

image

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu

DEHB tüm toplumlarda %5-%10 oranında görülen biyolojik bir bozukluktur. DEHB belirtilerinin çoğu başka psikiyatrik bozukluklarda da görülebilir. Bu nedenle ayırıcı tanıda dikkatli olunmalı ve belirtilerin hangi sorundan kaynaklandığı araştırılmalıdır. Belitiler normal gelişim döneminin özelliği olabileceği gibi başka bir hastalığında göstergesi olabilir.

 

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu çok genelleşmiş ve herkesçe yorumlanan bir kavram haline gelmiştir. ‘Bence çok hareketli ama hiperaktif değil’, ‘İşine gelince çok dikkatli, işine gelmiyor’, ‘… saat bilgisayar oynayan bir çocuğun dikkat eksikliği olur mu’,’Benim saçımın rengini ilk … fark etti bak çok dikkatli’ gibi yorumlar çoğu zaman tanının gecikmesine yol açmaktadır. Bu kişiler bir detayı çok hızlı fark edebilir, ancak sevmediği ve yoğunlaşma gereken bir işte daha çok sıkıntı yaşar. Burada önemli olan uzun süreli dikkatin yani konsantrasyon ve yoğunlaşmanın ne kadar sürdüğüdür. Anlık dikkat( spontan dikkat) DEHB olan çocuklarda ve yetişkinlerde normalden daha iyi olabilir.

 

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tedavisi olan ve tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Tedavi edilmediği taktirde sosyal alanlarda sıkıntılar, akademik başarının kişinin kapasitesine oranla daha az olması, ilerleyen zamanlarda kişilik bozuklukları, madde-alkol kullanım bozuklukları ile iş ve aile yaşantısında zorluklar ile karşımıza çıkabilmektedir.

Sorunuz mu var ?

Öğrenmek istediğiniz veya aklınıza takılan tüm soruları bizlere sorabilirsiniz. Müşteri memnuniyeti bizim en büyük önceliğimizdir.

SORU SOR