• +90 224 453 01 02

    • +90 543 261 98 51

    • dr_ozgurdeniz@hotmail.com

image

Cinsel Terapi

Cinsel terapi, cinsel işlev bozukluklarının tedavisinde kullanılan, davranışçı-bilişsel psikoterapi tekniklerinin ön planda olduğu bir psikoterapi yöntemidir. İnsanda dört aşamalı cinsel yanıt döngüsünü tanımlayan William Masters ve Virginia Johnson, cinsel terapinin kurucuları olarak kabul edilmektedir.

Cinsel terapi, cinsel bilgilendirme, cinsellikle ilgili yanlış inanışlar üzerinde çalışma, davranış düzenlemeleri, cinsel beceri artırımına yönelik tekniklerin egzersizler verilerek uygulanması, cinsel işlev bozukluğuna özgü modifiye edilmiş tekniklerin egzersizler verilerek uygulanması, çiftin ilişki sorunları üzerinde çalışılmasını kapsamaktadır. Cinsel terapi, kısa süreli ve soruna odaklı bir psikoterapi yöntemidir. Tedavi süresi ve seans sayısı çiftin veya bireyin yaşadığı sorununözelliklerine,kişilerin tedavi motivasyonlarına, çiftin ilişki yapısına, ek sorunların varlığına göre değişmektedir.

CETAD ( Cinsel Eğitim Tedavi ve Araştırma Derneği) araştırması sonuçlarına göre Türk toplumu cinsel sorunların en önemli kaynağı:

1.Eğitimsizlik ve bilgisizlik (%62) 

2.Toplumun cinselliğe yaklaşımı, önyargılar/tabular, gelenek ve görenekler (%40) 

3.Psikolojik nedenler ve stres yer almaktadır.

Sorunuz mu var ?

Öğrenmek istediğiniz veya aklınıza takılan tüm soruları bizlere sorabilirsiniz. Müşteri memnuniyeti bizim en büyük önceliğimizdir.

SORU SOR